Sprężone powietrze w zakładach produkcyjnych jest bardzo potrzebne. Zakłady przemysłu drzewnego cechują się szczególnie trudnymi warunkami pracy, dlatego zwłaszcza tam koniecznym urządzeniem jest sprężarka śrubowa. Na rynku tego typu sprzętów nie brakuje, jednak przy zakupie tego jednego zawsze należy kierować się jak najlepszą jakością. Pamiętajmy, że jeśli kupujemy sprężarkę do zakładu specjalizującego się w produkcji drzewnej, musi być ona zasobna w bardzo dobre filtry powietrza na wlocie.

W zakładach produkcyjnych najistotniejsze są urządzenia produkcyjne, ponieważ to one generują dla firmy zyski. W drugiej kolejności koncentracja pada na warunki pracy pracowników, którzy niestety często w takich miejscach zmagają się z silnym zapyleniem. Stałe przebywanie w takich warunkach skutkować może pylicą płuc, a nawet śmiercią. Właśnie dlatego firmy powinny inwestować w odpylanie powietrza i na szczęście coraz częściej to robią.
Nie tylko Państwowa Inspekcja Pracy bacznie przygląda się zakładom przemysłu drzewnego, czy zapobiegają one zapyleniu w miejscu pracy, ale też producenci centrów obróbczych oraz innych urządzeń stolarskich kierują tu swoje zalecenia.

Problemem na ogół występującym w sprężarkach jest silne zanieczyszczenie pyłem wewnątrz sprzętów, a także trocinami, nawet gdy trzyma się je w odrębnych sprężarkowniach.
Sytuacja w zakładzie staje się niekorzystna, gdy pył zalepia chłodnicę, czy silnik elektryczny. Chyba żaden pracownik nie decyduje się na zaglądanie do środka sprężarki, a to właśnie tam może być całe źródło problemu.

Z jakiego powodu ważne jest opracowanie dokładnej wentylacji w sprężarkowni dla wszystkich sprężarek?

Konieczne jest zagwarantowanie świeżego, czystego powietrza z zewnątrz, a także wydmuch powietrza na hal, bądź zewnątrz, w taki sposób, żeby przemieszczanie się powietrza w sprężarkowni był bardzo mały. Dzięki temu kompresor zostanie zabezpieczony przed niekorzystnymi zabrudzeniami, a także zagwarantowane zostaną jej lepsze warunki pracy. Wystąpienie jakichkolwiek awarii w tym przypadku jest mało prawdopodobne. Warto również wykorzystywać dodatkową czerpnię czystego powietrza.

Przy zakupie sprężarki śrubowej zwracajmy uwagę na jakość, wydajność, a także serwis gwarancyjny. Pamiętajmy, że jest ona bardzo ważna w każdym zakładzie produkcyjnym, a szczególnie w tym, który specjalizuje się w pracach drzewnych.

Call Now Button