Specjalista od okleinowania

Sezon grzewczy trwa, a więc posiadaczom domów jednorodzinnych będzie teraz potrzebna duża ilość opału. Jednak jaki typ wybrać?

Drewno od samych początków wykorzystywane jest jako surowiec opałowy, a ludzie obecnie używają go do pieca, jak również do domowego kominka. W dzisiejszym wpisie krótko przedstawimy jak zastosować właściwości opałowe drewna i jak ochronić je przed wilgocią.

Drewna nie powinno się trzymać pod płotem. Nie ma wtedy zapewnionego odpowiedniego przechowywania i nie jest chronione przed wpływem czynników z zewnątrz.
Najpierw drewno powinno zostać pocięte na trójkąty – do 50 cm. Dzięki temu prościej je poukładać, ponadto, tak ułożone drewno na stosie nie będzie się obsuwało. Żadna osoba znajdująca się w pobliżu, albo sięgająca drewno nie skaleczy się. Istotne jest zablokowanie każdego końca ściany elementami, które zapobiegną obsuwaniu się drewna na bok. Warto zastosować pręt z metalu, albo oprzeć drzewo o ścianę. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa wszystkich ludzi wokół.


Dyskusyjną kwestią jest zabezpieczenie drewna przed działaniem promieni słońca. Niektórzy zalecają, by tak działać, inni z kolei wręcz przeciwnie, twierdząc, że pod wpływem słońca z drewna ubywają szkodniki, drewno się wysusza i zachowuje czystość. Bezapelacyjnie natomiast zabezpiecza się szczapki przed opadami deszczu – nie jest on pomocny, a tylko skutkuje tym, że drewno przesiąka wodą i trudniej się pali.

Warto również zbudować drewutnię, która chroni przed wpływem czynników z zewnątrz. Gdy nie ma takiej możliwości, zaizolujmy szczapki przed kontaktem z ziemią. Drewno nie zwilgotnieje wtedy, ponadto nie zostanie zaatakowane przez szkodniki. Nie grożą mu również żadne zwierzęta.
Pomimo tego, że wszyscy sadzą, że składowanie drewna obok ściany w domu jest korzystne, bo nie trzeba gdzieś dalej po nie sięgać, warto sobie uświadomić, że takie rozwiązanie jest złe. Gdy ogień zostanie zaprószony, obiektowi będą zagrażały straty albo zupełne zniszczenie. Najlepiej więc, aby drewno znajdowało się nieco dalej. Można przenieść je do domu np. na taczce.

Pamiętajcie także o podpałce, mogą nią być np. kora. Ona też musi być objęta opisanymi zasadami.