Specjalista od okleinowania

Właściwe przygotowanie drewna do malowania i lakierowania ma wielkie znaczenie. Od tego zależy ostateczna jakość aplikowanej warstwy lakierniczej bądź malarskiej, wygląd, a także trwałość warstwy oraz drewna.
Wybierając drewno do malowania albo lakierowania, musimy najpierw sprawdzić jego wilgotność. Odrzucamy te mokre. Nadmierna wilgotność bowiem może skutkować tym, że farba albo lakier nie ochronią drewna we właściwym stopniu albo nie wytworzą na jego nawierzchni wymaganej osłony.

Ponadto mokre drewno może po upływie czasu wypaczać się i przybierać inne wymiary.
Drewno przeznaczone do malowania czy lakierowania nie może być też za suche, gdyż wtedy przyjmie za duży zasób środków, w związku z czym ich wydajność będzie coraz mniejsza. Bardzo suche drewno na dodatek łatwo ulega pęknięciom.

Proces szlifowania drzewa surowego

Uzyskanie pożądanego rezultatu wizualnego i efektywnego zabezpieczenia części drewnianych zależy np. od tego, jak przygotujemy powierzchnię dzięki szlifowaniu. Drewno musi cechować się gładkością, suchością i brakiem zanieczyszczeń. Powierzchnia szlifowana jest przy użyciu papieru ściernego. Jeśli drewno ma jakiś zadziory, albo jeśli zamierzamy zaokrąglić obrzeża części, można postawić do tego celu na szlifierkę.

Szlifowanie zawsze musi przebiegać w stronę włókien drewna. Drewno należy bardzo dokładnie oczyścić z pyłu, jaki tworzy się w czasie szlifowania. Możemy użyć w tym celu odkurzacz.
Jeśli zdecydujemy się na dokonanie renowacji malowanego elementu, musimy usunąć luźne warstwy, a później szlifować do samego drewna. Możemy także wykorzystać preparaty chemiczne, by usunąć stare powłoki lakieru. Warstwy, które nie zostały uszkodzone matujemy papierem.

Kiedy zakończymy szlifowanie, czyścimy dokładnie części z pyłu.

Aby sprawdzić, czy powierzchnia drewna jest już właściwa – przejedźmy po niej palcem i zobaczmy czy jest gładka.
W przypadku występowania w drewnie ubytków, zastosujmy np. specjalne szpachle do drewna, aby je uzupełnić. Dzięki nim wyrównamy ubytki i uzupełnimy szczeliny na płaszczyźnie drewna. Można zakupić produkty, których używa się bezpośrednio po otwarciu. Są one łatwe w szlifowaniu i polerowaniu. Można je dostać w różnych kolorach drewna.