Specjalista od okleinowania

Patrząc na meble w naszym domu z reguły nie rozmyślamy nad tym, przez jaki proces przeszło drewno, zanim trafiło w nasze ręce. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwo jaką drogę przechodzi drewno zanim stanie się meblem i ile czasu to wszystko zajmuje.

Wycinka drzewa i zrąb

By drzewo mogło zostać ścięte, jego żywot musi sięgnąć do około 100 lat. Wtedy dopiero staje się na tyle dojrzałe, że można je wyciąć. W naszym kraju raczej nie posługujemy się sposobem zrębu zupełnego. Zazwyczaj wycinamy jedynie kilka drzew, by zachować poszycie i ochronę niższych sfer roślinności przed zbyt mocnym działaniem słońca. Zanim nastąpi wycinka drzew, służba leśna określa też miejsce, w którym można je składować oraz metodę ich wywozu.

Mebel, płyta, a może fornir?

Gdy drzewo zostanie dostarczone do miejsca, które specjalizuje się w przetwórstwie drzewnym, kwalifikuje się je do konkretnej kategorii jakości. Wybrane kłody zostają przeznaczone na deski do wykonywania mebli, kolejne na fornir, a pozostałe na płyty. Zanim rozpoczną się pracę nad obróbką drewna, najpierw musi ono trochę przeschnąć. By nie ulegało pęknięciom, końcówki kłody nawilżone zostają odpowiednimi środkami, a drewno zazwyczaj się zrasza.


Każda kłoda może mieć różne przeznaczenie, w związku z tym poddaje się ją różnorodnym procesom.
Drewno, z którego wykonuje się meble, zazwyczaj się parzy, a dokładniej – wrzuca się kłody do dołu, gdzie poddane jest wpływowi wody o temperaturze 70 st. Drewno wyciąga się po upływie kilku dni i tnie się je, a później komputerowo suszy. Łuszczka ulega przesuwaniu w suszarni, a proces kierowany jest elektronicznie. Drewno nadające się do wykonania mebli z drewna litego i desek podłogowych, tnie się w tartaku i sezonuje się je. Deski są więc układane tak, aby miały zagwarantowany przewiew powietrza i zabezpieczenie przed działaniem słońca oraz przed opadami deszczu. Sezonowanie może wynosić do kilkunastu miesięcy. Cały proces także trzeba dosuszać komputerowo.
Tutaj można już drewno impregnować ciśnieniowo – wszystko zależy od tego jakie jest jego przeznaczenie.

Obróbka w stolarni

Drewno na końcu trafia do stolarni, gdzie produkowane zostają konkretne wyroby. Można je produkować automatycznie albo manualnie. Nasz kraj jest bardzo dużym eksporterem mebli na skalę globalną. Sporo mebli wykonujemy jednak częściowo automatycznie.