Na rynku znajduje się ogromny wybór pilarek tarczowych. Propozycja wykorzystywanych w nich tarcz pilarskich także jest zadowalająca. Można zakupić tarcze do wykonywania cięć różnorodnych surowców w różnorodnych warunkach, uniwersalne tarcze do pracy z drewnem, tarcze do dynamicznych cięć rozdzielających, tarcze do wykonywania cięć drewna konstrukcyjnego, metali niezależnych i stali. Na skutek właściwego dobrania tarczy do przeprowadzonego procesu, całe działanie przebiegnie dynamicznie i łatwo, ponadto uzyskamy w jego wyniku pożądany rezultat.

W dalszym ciągu prowadzone są prace nad kolejnymi nowoczesnymi technologiami, które pozwalają produkować tarcze o najlepszej jakości. Tarcze produkowane przez markowych przedsiębiorców są gwarancją wysokiej dokładności cięcia, niskiego stopnia wibracji w czasie pracy, niskiego stopnia hałasu, w dynamicznym tempie odprowadzają wióry i wykazują się niesamowitą trwałością. Wytwarza się je z dobrej jakościowo stali, która jest obrabiana termicznie. W poszczególnych tarczach znajdują się przerwy dylatacyjne, które obniżają wibracje i hałas, a także rozprowadzają ciepło. Tarcza zostaje przez to nagrzana i zwiększa się jej trwałość. Poszczególne tarcze obrabia się laserem, dzięki któremu można otrzymać tarczę o bardzo płaskiej powierzchni. Powierzchnia pokryta jest specjalną osłoną zabezpieczającą ją przez uszkodzeniami.

Przeznaczenie tarczy zależy głównie od ilości i formy zębów. One zapewniają określoną dokładność i tempo cięcia. Tarcze o niewielkiej ilości zębów wykorzystuje się do przeprowadzenia dynamicznego cięcia delikatnego tworzywa.

Można za ich pomocą powycinać wielkie wióry. Tarcze posiadające większą ilość zębów wykorzystuje się do przeprowadzenia wolnego cięcia dokładnego. Warto je też stosować do cięcia tworzyw twardszych, do cięcia poprzecznego, czy na ukos. Czasem możliwe jest również przecięcie nimi materiałów sztucznych z włóknem węglowym. Tarcza powinna mieć stosunkowo dużo zębów, gdy materiał do cięcia jest stosunkowo twardy i cienki.
Specjaliści uważają też, podczas cięcia miękkiego i grubego surowca w jego obrębie muszą działać mniej więcej 4 zęby, natomiast podczas cięcia twardego surowca – musi być to ok. 6 zębów.

Tarcze cechuje się wysoką jakością, posiadają zęby z przymocowanymi ostrzami m.in. z węglików spiekanych. Szerokość takich ostrzy jest z reguły trochę większa od grubości tarczy. Tarcza przez to może ciąć płynniej i rzadko zapada się w przecinanym tworzywie. Wymieniony typ zębów ma też taki plus, że kiedy się one strzępią, można je znów naostrzyć.
Podczas doboru tarczy trzeba uwzględnić również ustawienie i formę zębów, gdyż od nich zależy tempo i dokładność cięcia, a także to, czy tarczą można piłować konkretne tworzywo. Geometria zębów i forma obrzeży oddziałują też na to, jakiej mocy musi być piła, by sprostała ona postawionemu jej zadaniu. Zęby na zmianę skośne dokładnie i estetycznie tną wzdłużnie i poprzecznie surowiec miękki i twardy, płyty z drewna klejonego raz płyty wiórowe. Tarcze o naprzemianległych zębach płaskich i trapezowych tną m.in. twarde materiały.
Tempo i dokładność cięcia oraz żywotność tarczy przede wszystkim uzależnione są od kąta natarcia, z którym ząb dotyka przecinane tworzywo. Kiedy trzeba pociąć przedmioty, które najprawdopodobniej posiadają ciała obce – należy sięgnąć po tarczę z zębami o znacznym kącie natarcia.

Call Now Button