Drzwi są niezbędnym elementem do każdego pomieszczenia. Zazwyczaj zakupując je, najbardziej skupiamy się na ich wyglądzie – zależy nam, żeby przede wszystkim pasowały do wystroju wnętrz. Jednak bardzo ważne jest też samo tworzywo, z którego je wykonano.
Bardzo długo uważano, że najlepsze drzwi to te z drewna. Są niezwykle solidne, kształtne, a w dodatku bardzo ładnie wyglądają. Ich minusem jest jednak wysoka cena oraz to, że po pewnym czasie mogą zacząć skrzypieć. Drzwi drewniane można jednak zastąpić drzwiami okleinowanymi.
Drzwi do wewnątrz
Drzwi do wewnątrz z okleiny odróżniają się powierzchnią oraz czymś, co jest niewidoczne dla nas. Typowe skrzydła wykonuje się z płyty MDF albo HDF. Są one bezpieczne dla środowiska, gdyż wykonywane są ze sprasowanych surowców drzewnych i elementów do spajania i utwardzania. Pierwszy z wymienionych tworzyw bardzo często jest stosowany do produkowania mebli oraz drzwi. Ten drugi odróżnia się wyłącznie wyższym wskaźnikiem twardości oraz gęstości. Między ramą tworzoną z dwóch płyt umieszczone jest wypełnienie normujące. To od niego jest zależna solidność, koszty i akustyka skrzydła. Jeśli drzwi nie mają ciężkiej budowy, zazwyczaj w formie wypełnienia wykorzystuje się plater miodu. Nie jest on tak ciężki jak drewno, ale gwarantuje dostateczną wytrzymałość na naciski. Wypełnienie do takich drzwi stanowić też może płyta wiórowa otworowa. Gwarantuje lepsze normowanie, ale oddziałuje też na wagę drzwi.
Warto postawić na okleinę
Okleina nie jest tak droga jak drewno, ale na skutek wykorzystaniu nowoczesnej technologii, cechuje się idealnym wyglądem i trwałością. Okleina jest niezwykle odporna na uszkodzenia. Nie ulega ona odkształceniu i nie odkleja się od skrzydła. Drzwi z tego tworzywa łatwo utrzymać w porządku. Można zakupić je w wielu wzorach i kolorach, dlatego bez problemu dopasujemy je do wystroju określonego wnętrza.
Drzwi z drewna mają swoje walory, jednak także mają pewne wady. Jeśli nie chcemy się z nimi zmierzyć – postawmy na drzwi z okleiny. One potrafią idealnie naśladować naturalne barwy drewna, a przy okazji pełnią wiele pożytecznych funkcji.